Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac informácií
Neviete si rady s úverovými produktami? Niečo nie je ako má byť? Poraďte sa s ostatnými užívateľmi a odborníkmi na financie v našej poradni!

Ako zistím či som v úverovom registri?


0 hlasy
Pred 3 rokmi som sa nechal nahovoriť na kreditnú kartu  z Tatra banky. Pani na prepážke mi ju ponúkla a vravela že môžem ísť s kartou do mínusu. Keďže som vtedy na tom nebol finančne úplne najlepšie, tak som s kartou súhlasil, dokonca som aj pár krát využil možnosť ísť do mínusu. Dlh na karte nebol veľký, možno len 200-300 €, ale nezaplatil som ho, až keď mi prišla upomienka o dlžnej sume. Až vtedy som to uhradil. Potom sa situácia zopakovala ešte asi 2 krát. Požičal som si a dlh som uhradil až po upomienke. Teraz už vôbec nemám predstavu ako dlho som bol v omeškaní, neviem či to bolo týždeň alebo mesiac, proste si nepamätám. Teraz sa mi finančná situácia výrazne zlepšila, a niekedy v priebehu budúceho roka by som si chcel vziať hypotéku. Zaujímalo by ma, či moje oneskorené splácanie kreditnej karty bude mať vplyv na schválenie hypotéky. Je možné, že som už zapísaný v úverovom registri? Dá sa to nejakým spôsobom zistiť? Nechcem začať vybavovať hypotéku a nakoniec sa budem cítiť trápne keď sa dozviem že bola zamietnutá z dôvodu, že som evidovaný ako neplatič. Ďakujem, Milan
otázka pridaná užívateľom hosť
opätovne ukázané užívateľom admin
   

1 Odpoveď

0 hlasy

Dobrý deň Milan,

 

každá finančná inštitúcia si pred poskytnutím úveru overuje nielen žiadateľovu schopnosť pôžičku splácať (teda bonitu) ale aj jeho platobnú disciplínu, ktorú zisťuje nahliadnutím do úverového registra. V registri sa nenachádzajú len informácie o neplatičoch, ale o všetkých osobách, ktoré sa dostali do úverového vzťahu s finančnou inštitúciou, vrátane ručiteľov. Takže zápis v registri celkom určite máte, ide o to či je negatívny. Negatívny záznam získavajú také osoby, ktoré majú pozdlžnosti voči finančnej inštitúcii. V záznamoch sa uvádza výška neuhradeného záväzku a taktiež aj počet dní omeškania. Každá banka má stanovenú istú toleranciu, pri ktorej ešte dlžník nezíska negatívny záznam. Takže spravidla sa pár dni omeškania celkom určite nebudú mať za následok negatívny záznam v registri. Ak by sme sa bavili o týždňoch až mesiacoch, tak je dosť veľká pravdepodobnosť, že negatívny záznam máte. Nepríjemná je skutočnosť, že informácie v registri sa uchovávajú počas celej doby trvania úverového vzťahu s finančnou inštitúciou a ešte aj 5 rokov potom. Takže niekoľkotýždňové omeškanie so splátkou kreditnej karty alebo inej pôžičky môže mať za následok veľké problémy získať úver v budúcnosti. O výpis z registra môžete požiadať prostredníctvom podania žiadosti o poskytnutie odpisu osobných údajov na adrese: Slovak Banking Credit Bureau, Malý trh 2/A, 811 08 Bratislava. Štandardne spracovanie žiadosti trvá 30 dní a stojí 4 €. Ak si priplatíte 10 € viac, tak výpis z registra získate aj na počkanie.

Žiadosť o poskytnutie odpisu osobných údajov si môžete stiahnuť na tomto odkaze: http://www.sbcb.sk/download.html

 

posledná odpoveď pridaná užívateľom admin (počet získaných bodov: 440 )
...