Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac informácií
Neviete si rady s úverovými produktami? Niečo nie je ako má byť? Poraďte sa s ostatnými užívateľmi a odborníkmi na financie v našej poradni!

Končí sa mi fixácia úrokovej sadzby. Ako si vyjednať s bankou lepší úrok?


+1 hlas
V máji budúceho roka sa mi bude končiť fixácia úrokovej sadzby, ktorú som podpísala na 5 rokov. Zaujímalo by ma niekoľko otázok. V čase, keď som vybavovala hypotéku, bol môj príjem výrazne nižší. Medzičasom som zmenila prácu, takže momentálne mám lepšiu pozíciu a výrazne lepší plat. Vezme banka do úvahy pri stanovovaní novej úrokovej sadzby môj lepší plat? Ešte by som chcela dodať, že za celých 5 rokov som všetko platila načas a so splátkou som nemeškala ani raz. Vezme banka aj toto do úvahy a navrhne nižšiu sadzbu? Všade som čítala, že banky zneužívajú situáciu a posielajú novú úrokovú sadzbu iba pár dní vopred, aby klient nemal veľa času na námietky. Do kedy teda môžem očakávať, že mi dá moja banka vedieť novú úrokovú sadzbu? Môžem proti nej namietať?
otázka pridaná užívateľom hosť
   

1 Odpoveď

0 hlasy

to, že ste splátky platili počas predchádzajúceho obdobia je síce pekné, ale pri vyjednávaní nižšieho úroku Vám to moc nepomôže, nakoľko riadne splácanie hypotekárneho úveru je Vašou povinnosťou, ktorú ste sa zaviazali dodržiavať podpisom zmluvy. Vyšší príjem môže mať vplyv na výšku úrokovej sadzby, otázne je, či to bude postačovať na zaradenie do lepšieho ratingu. O nových skutočnostiach by ste mali Vašu banku informovať, nakoľko nemá šancu sama zistiť, že Váš príjem je momentálne vyšší ako na začiatku úverového vzťahu.

 

Od banky by ste mali dostať oznámenie s novými podmienkami dva mesiace pred koncom fixácie úrokovej sadzby. V liste by ste mali mať uvedený termín ukončenia fixácie úrokovej sadzby, dátum zmeny úroku, novú výšku úrokovej sadzby na nové obdobie. Niektoré finančné inštitúcie navyše posielajú aj inštrukcie, ako postupovať v prípade predčasného splatenia alebo iných zmien. Oznámenie môže taktiež obsahovať aj alternatívy jednotlivých období fixácie spolu s príslušnými úrokmi. Ak s novou sadzbou nebudete spokojná, samozrejme môžete namietať, ale spravidla Vám to nič nepomôže, lebo sadzby sa nezvyknú výrazne znižovať. Oveľa väčšia pravdepodobnosť na vyjednanie lepšieho úroku je pri dohode s inou bankou. Dva mesiace je dostatočne dlhá doba, aby ste preskúmali trh, obehali si ostatné banky a zistili si konkurenčné ponuky.

posledná odpoveď pridaná užívateľom admin (počet získaných bodov: 440 )
...