Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac informácií
Neviete si rady s úverovými produktami? Niečo nie je ako má byť? Poraďte sa s ostatnými užívateľmi a odborníkmi na financie v našej poradni!

Mám si brať hypotéku ako slobodný alebo ženatý?


0 hlasy
Dobrý deň. S priateľkou sa chceme v lete budúci rok zobrať a logicky spolu riešime aj otázku spoločného bývania. Pozemok už mám kúpený, ale na stavbu nebudem mať dosť peňazí. Takže si určite budem brať hypotéku. Len neviem sa rozhodnúť, či tak mám spraviť pred sobášom alebo až po ňom? Čo je výhodnejšie, brať si hypotéku ako slobodný alebo ženatý? Ďakujem pekne za radu.
otázka pridaná užívateľom hosť
   

1 Odpoveď

0 hlasy

Dobrý deň. Pri posudzovaní bonity klienta každá banka berie do úvahy aj rodinný stav - teda či je klient slobodný, ženatý, rozvedený, vdovec a podobne. Ak by sme sa na Vašu otázku pozerali z hľadiska výšky úveru, ktorý môžete dostať, bude pre Vás výhodnejšie ak budete o hypotéku žiadať ako manželia spoločne. Stav keď je žiadateľ ženatý predstavuje pri posudzovaní Vašej bonity skôr poľahčujúcu okoľnosť, keďže sa v takomto prípade posudzujú príjmy oboch partnerov spoločne. Taktiež sa v prípade žiadateľov ktorí uzatvorili manželstvo alebo ktorí žijú v spoločnej domácnosti predpokladá väčšia finančná stabilita.  V neposlednom rade môže mať táto skutočnosť pozitívny vplyv na výšku úrokovej sadzby.

Na druhej strane nemusíte mať so schválením hypoúveru žiadne problémy, ak Váš príjem bude postačovať na riadne splácanie úveru. Niektoré bankové domy však môžu požadovať uzatvorenie životného poistenia, ak je žiadateľom slobodný človek. To sa vyžaduje hlavne z dôvodu, že "single" klient vystupuje ako jediný dlžník v úverom vzťahu s bankou a v prípade jeho smrti či invalidity by došlo k problémom so splácaním.

Pri konečnom rozhodnutí či si brať hypotéku ako single alebo ako ženatý by ste mali zvážiť aj majetkový dôsledok sobáša - a tým je bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, ktorým sa delí majetok ale aj záväzky ktoré nadobudli manželia počas trvania manžeslkého zväzku presne na polovicu.

posledná odpoveď pridaná užívateľom admin (počet získaných bodov: 440 )
...